Táto „zimná“ zákazka celkom šikovne ilustruje, čo to znamená vyvíjať a vyrábať váhy na mieru. Odporúčame preto prečítať, nech už potrebujete vážiť čokoľvek 🙂

 

Ako vždy, všetko začal telefonát a tentoraz otázka: Dá sa vážiť sneh na streche?

Naša odpoveď je vždy rovnaká. Vážiť sa dá všetko, otázka je len ako a za akých okolností …

 

Bezpečnosť ľudí
Zákazku si objednala sieť hypermarketov po páde strechy obchodného domu v Rige, ktorý zabil 55 ľudí. Cieľ váženia bol jasný. Zabrániť podobnej tragédii u nás v čase návalov snehových zrážok.

Váha upozorní na kritický moment, keď je snehu už je príliš veľa a treba ho ísť odpratať.

 

pád strechy rigaTragédia v Rige šokovala Európu. Majitelia začali preverovať bezpečnosť striech.

Vyvstala i otázka, aký nápor snehu vydržia.váženie striech

 

Žiadne dostupné riešenie
Hoci sme predpokladali opak, internet ukázal, že na váženie snehu na strechách v tom čase neexistovalo žiadne dostupné riešenie.

 

PRVOTNÉ OTÁZNIKY
Jeden z nás je vášnivý lyžiar, preto sa so snehom dobre pozná. Hneď sme si uvedomili tie nezvyklé špecifiká snehu ako predmetu, ktorý treba vážiť.

 

Hustota snehu sa mení v čase. V praxi ju môže zmeniť až 4 násobne! Najťažší je mokrý a zľadovatelý, vtedy kubík váži až 400 kg.

Ak má strecha čo i len 100 metrov štvorcových a napadne meter snehu, už po niekoľkých hodinách vám 40 neželaných ton zaťažuje budovu!

sneh štruktúra snehuZložitá štruktúra snehu znásobuje varianty možností ako sa bude správať. Dali by sa o tom napísať desiatky fyzikálnych zborníkov.

 

Problém sme objavili aj v námraze po odmäku. Snímače sily sú veľmi citlivé. Ako ich ochrániť, aby váha neprestala spoľahlivo vážiť? A čo hrdza?

Alebo ako objektívne odvážiť strechu s prašanom, keď v jednom rohu ho môže nafúkať meter a obdaleč ostane ležať len centimeter?

 

Takto vyzerajú príklady zo zoznamu rizík, ktorý si pri vývoji prototypov píšeme na papier.

Niekto to nazve prílišnou opatrnosťou. My ale hovoríme, že detaily sú v technike pre dosiahnutie funkčnosti a teda aj spokojnosti zákazníka kľúčové.

Aj pád raketoplánu Challenger bola iba otázka jedného zlého tesnenia, ktoré spôsobilo únik vodíka.

 

ODPOVEDE A RIEŠENIA
Prišlo nám vhod, že zákazku sme dostali začiatkom zimy. Sneh sme si doma na dvore hádzali do misky a táto naša „hra“ nám pomohla zodpovedať mnohé otázky.

miskaNamiesto najnovšieho 3D softvéru konštruktérovi niekedy príde vhod aj obyčajná miska a čerstvo napadaný sneh.

 

Vážiť celú strechu? Alebo stačí meter štvorcový alebo ešte menej a získané hodnoty vynásobiť plochou celej strechy?

Výpočty po zadaní želanej presnosti a nákladov výroby váh zo strany zákazníka nám odporučili vážiť na ploche polmetra. Väčšinou to platí. Čím presnejšie má váha vážiť, tým drahšie je ju vyrobiť.

 

Riziká plynúce z namŕzania sme zase vyriešili prederavením nádobky. Roztopená voda počas odmäku odteká a ľad sa netvorí. Jednoduché a účinné.

zasnežená lavičkaIba jedna noc intenzívneho sneženia a krátky raňajší odmäk stačia na výrobu množstva ton neželanej záťaže.

 

A čo páperový prašan, ktorý na rôzne miesta strechy nafúkal vietor v rôznom množstve? Ten sme ďalším výpočtom vyhodnotili ako nepodstatný. Meriame kritické stavy snehu, keď je sneh najťažší a prašan tam nepatrí.

 

FINÁLE
Keď človek zistí, že každý problém postupne dostane svoje riešenie, prichádza radosť. Pri váhach na sneh proces vývoja od zadania po prototyp trval štyri týždne.

render gravitonAnimácia strešnej váhy snehovej pokrývky Graviton.

 

Záver príbehu skrátime na jednu vetu. Zákazník osadil na svoje strechy 30 kalibrovaných prístrojov.

Nám potom ostal jeden dobrý pocit navyše. Ak naše váhy zvýšia bezpečnosť ľudí, hodiny strávené v dielni a laboratóriu mali zmysel.

Graviton tím (c)
Foto: Tesco, K. Mendlik. Riga, Revivan. CC licence.D